Činnost a projekty

Záhon u Panny Marie na návsi

V dubnu 2019 jsme vysadili záhon u Panny Marie na návsi. Doufáme, že se bude hezky rozrůstat a dělat celé vesnici radost! Děkujeme všem, kdo věnovali rostliny na výsadbu nebo jakkoli pomohli s realizací. Do záhonu jsme koupili rostliny v hodnotě cca 2 000 Kč. Obec Přistoupim uhradila mulčovací kůru. Ať nám všem záhon slouží k potěše oka co nejdéle!

Pamětní deska obětem holocaustu v Přistoupimi

Paní Barbora Veselá, naše místopředsedkyně, od roku 2013 usilovala o vznik pamětní desky obětem holocaustu v Přistoupimi. Vypátrala jména 10 židovských přistoupimských obyvatel, kteří se po válce nevrátili domů. Dalších 5 jmen na desku přibylo po konzultaci s paní Evou Klementovou, která doplnila tato jména ze své rodiny.

Dne 24. 9. proběhlo slavnostní odhalení desky. Akce se zúčastnila starostka obce paní Vladimíra Brychová, zástupce židovské obce chazan Rafael Rod, který přednesl modlitbu za mrtvé, a dále také řada účinkujících: Oleksandra Jarišová zahrála na kytaru, Sabina Falteisková na flétnu, Rudol Kvíz přednesl báseň Jaroslava Seiferta. Po slavnostním odhalení následovala prohlídka místního židovského hřbitova s panem Achabem Haidlerem. Všem účinkujícím tímto děkujeme!

Deska je autorským dílem paní Veselé. Je odlita z laminátu v úpravě bronz, aby se předešlo případným krádežím. Celková hodnota projektu pamětní desky je 90 000 Kč. Tuto částku se nám však sehnat nepodařilo, proto cena za vytvoření vzoru k odlití horní desky byla paní Veselou stanovena sponzorsky. Samotné odlití stálo bezmála 60 000 Kč. Částku 40 000 Kč jsme získali od Nadačního fondu obětem holocaustu, kam jsme v září 2016 podali žádost o grant, obec Přistoupim přispěla 9 000 Kč, další peníze jsme získali během benefiční akce Restaurant Day v srpnu 2016, během benefičního odpoledne 9. 4. 2017 a také od jednotlivců. Všem přispěvatelům tímto děkujeme!!!

Fotografie ze slavnostního odhalení:

https://oprisezs.rajce.idnes.cz/Slavnostni_odhaleni_pametni_desky_obetem_holocaustu,_24._9._2017

Fotoreportáž v Kolínském deníku:

http://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/odhaleni-pametni-desky-zpestrila-modlitba-20170925.html

Článek Achaba Haidlera na shekel.cz:

https://www.shekel.cz/39981/odvaha-neprehlednout

Článek PhDr. Lubora Falteiska v časopise Maskil:

https://www.maskil.cz/5778/2.pdf

V rámci projektu proběhla v květnu 2017 také beseda v místní škole s pamětnicí holocaustu, paní Herštusovou, jejíž rodina pochází z Přistoupimi. Foto je dostupné zde: http://oprisezs.rajce.idnes.cz/Beseda_s_pametnici_holocaustu_pi_Hertusovou_v_mistni_skole/

 

 

Restaurant Day

V únoru 2016 jsme uspořádali 1. přistoupimský Restaurant Day. V započaté tradici chceme pokračovat.

Restaurant Day v překladu znamená Den restaurací – tedy den, kdy si může KAŽDÝ a KDEKOLI otevřít svou vlastní restauraci, bar nebo kavárnu. Jedná se o akci NEZISKOVOU, DOBROVOLNICKOU a SPONTÁNNÍ. 

Restaurant Day je celosvětovým „karnevalem jídla“. 

První Restaurant Day se konal v roce 2011 v Helsinkách. 

Cílem akce je podpora sousedských vztahů, komunitního života a samozřejmě kvalitní domácí jídlo, které potěší chuťové buňky, krásně provoní okolí a lahodí oku. Ve finských Helsinkách se akce setkala s velkým úspěchem, Restaurant Day získal několik prestižních ocenění a rozšířil se do celého světa.
 

Setkávání žen, dětí, rodin…

Iniciujeme setkávání žen v naší obci – naším cílem je vzájemně se něco naučit, sdílet své vědomosti a talenty.

V březnu 2016 jsme uspořádaly 1. setkání žen – tématem bylo malování vajec. Zajímavou techniku nás naučila Barbora Veselá.

V dubnu jsme se sešly nad mandalami, do jejich tajů nás zasvětila Michaela Vítková. Dále jsme se naučily péct chleba nebo třeba vyrábět věnce a košíky z papírových ruliček, učily jsme se plést a uspořádaly rodinné odpoledne s malováním na trička.

Pro další setkání sledujte sekci Aktuality.